"Cyberprzestępczość wśród dzieci i młodzieży- charakterystyka zjawiska, jego skala, przeciwdziałanie" tematem konferencji w Sądzie Rejonowym w Mielcu
W miniony piątek, w siedzibie Sądu Rejonowego w Mielcu odbyła się konferencja poświęcona problemowi cyberprzestępczości wśród dzieci i młodzieży. Wydarzenie, objęte honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, zgromadziło dyrektorów, psychologów, pedagogów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu mieleckiego, kuratorów sądowych, przedstawicieli Policji oraz władz samorządowych. Prelegenci poruszyli tematy bardzo aktualne dotyczące zagrożeń, które czyhają na dzieci i młodzież w sieci.
Konferencję otworzył Grzegorz Król - Prezes Sądu Rejonowego i Przewodniczący III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Mielcu, który powitał wszystkich zaproszonych gości.
Po oficjalnym otwarciu konferencji, wykład przeprowadził Jakub Litwin - Dyrektor ds. zdrowia psychicznego z Fundacji na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL Rzeszów, który przedstawił standardy ochrony małoletnich, a bezpieczeństwo dzieci w sieci.
Kolejno Grzegorz Król - Prezes Sądu Rejonowego w Mielcu omówił temat edukacji prawnej dla psychologów, pedagogów i dyrektorów placówek edukacyjnych w myśl Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
O roli Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w zwalczaniu i przeciwdziałaniu cyberzagrożeniom wśród młodzieży szkolnej mówił Naczelnik Wydziału CBZC z Wydziału Rzeszów - inspektor Piotr Szymański oraz profilaktyk - asp. Anna Wójcik. W swoich wystąpieniach omówili oni m. in. najczęstsze formy cyberprzestępczości, takie jak cyberprzemoc, nielegalne treści, oszustwa internetowe oraz konsekwencje prawne i społeczne tych działań.
Ostatnim wykładem przed panelem dyskusyjnym była Rola mediacji rówieśniczych jako alternatywna metoda rozwiązywania konfliktów, który poprowadziła Pani Lucyna Małek-Adamiak - St. Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Stowarzyszenie Podkarpackie Centrum Mediacji.
Głównym celem konferencji było zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia związane z cyberprzestępczością wśród młodych ludzi. Organizatorzy chcieli przybliżyć charakterystykę tego zjawiska, jego skalę oraz metody przeciwdziałania. Konferencja miała również na celu integrację środowisk odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – edukacyjnych, prawnych i policyjnych – oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie walki z cyberprzestępczością.
W wydarzeniu udział wzięli również swoją obecnością przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy wydziałów edukacji, Policji - na czele z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Jackiem Juwą.
Konferencja przyczyniła się do zwiększenia świadomości wśród uczestników na temat skali i charakteru cyberprzestępczości wśród dzieci i młodzieży. Podkreślono konieczność prowadzenia regularnych działań edukacyjnych w szkołach, które uświadamiałyby młodym ludziom zagrożenia związane z korzystaniem z internetu. Uczestnicy zgodzili się, że skuteczne przeciwdziałanie cyberprzestępczości wymaga ścisłej współpracy między szkołami, Policją, kuratorami sądowymi i władzami samorządowymi. Zwrócono uwagę na potrzebę wzmocnienia wsparcia psychologicznego dla ofiar cyberprzemocy oraz prowadzenia działań profilaktycznych skierowanych do rodziców i opiekunów.
Konferencja zakończyła się dyskusją panelową, podczas której uczestnicy wymieniali się doświadczeniami i pomysłami na dalsze działania w zakresie walki z cyberprzestępczością. Wydarzenie to stanowiło ważny krok w kierunku budowania bezpieczniejszego środowiska dla dzieci i młodzieży w dobie cyfrowej transformacji.
Mielecka Komenda Policji dziękuje wszystkim uczestnikom, prelegentom oraz patronom za zaangażowanie i udział w tym ważnym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i nawiązane kontakty zaowocują skutecznymi działaniami na rzecz bezpieczeństwa młodych mieszkańców naszego powiatu.
podkom. Bernadetta Krawczyk