W ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” policjantka rozmawiała z uczniami szkół ponadpodstawowych w Mielcu
Odpowiedzialność prawna nieletnich jako sprawców czynów karalnych, przejawy demoralizacji, cyberprzemoc czy stalking - to niektóre z tematów poruszonych podczas pogadanek profilaktycznych, które cyklicznie przeprowadza asp. Magdalena Skulimowska - policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii mieleckiej komendy z uczniami szkół ponadpodstawowych z Mielca.
W ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” w minionym tygodniu, asp. Magdalena Skulimowska z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii przeprowadziła prelekcje w mieleckich szkołach średnich tj. w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu. Podczas spotkań wyjaśniała uczniom pojęcie stalkingu, prezentując jego formy i dawała wskazówki dotyczące konsekwencji prawnych za takie zachowania. Omówiła konsekwencje cyberprzemocy oraz hejtu, zarówno dla sprawcy, jak i dla ofiary, zwracając uwagę na fakt, że osoby nieletnie również mogą ponosić odpowiedzialność za swoje czyny w internecie, a to oznacza, że popełnienie cyberprzemocy czy hejtu może mieć poważne konsekwencje prawne.
Dodatkowo, młodzież została poinformowana o odpowiedzialności prawnej nieletnich w świetle ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich oraz przejawach demoralizacji. Policjantka wyjaśniła podstawowe pojęcia związane z nieletnimi, czynem karalnym oraz demoralizacją, a także przedstawiła konsekwencje prawne popełnienia takich czynów. Dzięki tym prelekcjom uczniowie mogli lepiej zrozumieć zagrożenia internetowe oraz konsekwencje prawne, które mogą wynikać z popełnienia różnych przestępstw. Młodzież uzyskała informację w jaki sposób powinna reagować w przypadku ujawnienia zachowań przemocowych oraz jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Uczniowie zostali poinformowani przez policjantkę, że cyberprzemoc potrafi zranić osobę i przenieść się do rzeczywistości.
Uczestnicy spotkań zapoznali się z bezpłatnym numerem Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 oraz alarmowy 112.
Ponadto, podczas wizyt w szkołach poruszono również kwestie związane z narkotykami i innymi środkami odurzającymi, aby uświadomić młodzież o potencjalnych zagrożeniach wokół nich. Funkcjonariuszka omówiła konsekwencje prawne związane z posiadaniem, udostępnianiem czy handlem substancjami psychoaktywnymi. Dodatkowo, przypomniano uczniom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Spotkania z uczniami były bardzo ważnym punktem programu edukacyjnego młodzieży, ponieważ nauka o odpowiedzialności prawnej nieletnich, przejawach demoralizacji czy też odpowiedzialnym korzystaniu z internetu i zapobieganiu cyberprzemocy jest niezmiernie istotna w dzisiejszych czasach. Mamy nadzieję, że uczniowie będą stosować się do przekazanych przez policjantkę informacji i będą mieć świadomość swojej roli w zapobieganiu takim zachowaniom.
podkom. Bernadetta Krawczyk