Wydarzenia

Obowiązki właścicieli psów. Policja apeluje o zachowanie ostrożności i pilnowanie swoich pupili

Data publikacji 25.10.2024

W ostatnim czasie na terenie powiatu mieleckiego policjanci odnotowali kilka interwencji z udziałem psów. W głównej mierze zgłoszenia te dotyczyły wałęsających się psów, które mogą stwarzać zagrożenie dla mieszkańców, ale także nieprawidłowego wyprowadzania psów.

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie na właściciela czworonoga nakłada prawo. Oczywistym wydają się zasady, że psa należy wyprowadzać na smyczy, czasami nawet w kagańcu, a właściciel powinien pilnować, żeby zwierzę nikogo nie pogryzło. Ostatnie interwencje na terenie naszego powiatu pokazują jednak, że nie wszyscy właściciele czworonogów pamiętają o tych podstawowych zasadach.

Wczoraj, mieleccy policjanci przyjęli zgłoszenie o pogryzieniu przez psa 47-letniego mężczyzny, który podczas spaceru ze swoim pupilem, przy ul. Wojsławskiej w Mielcu został zaatakowany przez psa, przy którym nie było opiekuna. Funkcjonariusze ustalili, że pies nie posiadał ważnych i wymaganych szczepień. Właściciel czworonoga będzie teraz odpowiadał przed Sądem.

Od początku 2024 roku na terenie powiatu mieleckiego i Mielca odnotowano 13 przypadków niezachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia i 3 przypadki pogryzienia w wyniku braku kontroli nad pupilem.

Także w ostatnich dniach na terenie gminy Mielec dzielnicowi podejmowali interwencje dotyczące psów. Działania funkcjonariuszy były reakcją na zgłoszenia o luźnie biegających psach, które stwarzały zagrożenie dla mieszkańców. W takich przypadkach policjanci zawsze ustalają ich właścicieli i karzą ich mandatami za nieostrożne trzymanie zwierzęcia. Funkcjonariusze sprawdzają także czy psiaki posiadają obowiązkowe szczepienia.

Odpowiednie pilnowanie czworonogów

Polskie prawo nakłada na właścicieli czworonogów obowiązek należytej kontroli nad swoim psem podczas spacerowania w miejscach ogólnodostępnych. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

Art. 77 KW "Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany".

W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia, czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Będzie ona zróżnicowana w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego.

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166:

Art. 166 KW  "Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany".

Pogryzienie

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej jest to uszkodzenia rzeczy lub pogryzienia. W zależności od skutków niewłaściwego trzymania psa – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna.

Głośne szczekanie

Właściciel może także odpowiedzieć za zbyt jazgotliwe zachowanie swojego pupila. Odpowiedzialność ta może wynikać zarówno z prawa wykroczeń, jak i prawa cywilnego. Jeśli pies upodobał sobie "nocne koncertowanie" – w grę może wchodzić odpowiedzialność z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń:

Art. 51. § 1 KW "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny"

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednią opiekę nad nimi. W szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne. Będą to sprawdzali dzielnicowi w ramach obchodu swojego rejonu.

 

podkom. Bernadetta Krawczyk
 

Powrót na górę strony