Debata społeczno-inauguracyjna "Bezpieczeństwo w naszych rękach" w Przecławiu
W miniony czwartek, w budynku Domu Kultury w Przecławiu odbyła się debata społeczno-inauguracyjna pn. "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Bezpieczeństwo w naszych rękach". Debata skierowana była przede wszystkim do mieszkańców miasta i gminy Przecław. Miała na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa lokalnego w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
W debacie wzięli udział: Zastępca Burmistrza Przecławia – Andrzej Swół, Kierownik Klubu Senior+ i Przewodnicząca Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przemocy domowej w Przecławiu - Dorota Strzałka, Prezes Stowarzyszenia Klubu Seniora "Złoty Wiek" w Przecławiu – Wiesława Wiącek, funkcjonariusze z Posterunku Policji w Przecławiu z Kierownikiem – asp. szt. Jackiem Zielińskim, profilaktyk społeczny z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mielcu – mł. asp. Ewelina Ziemba oraz przedstawiciele Team Sukata Poland na czele z Łukaszem Lesiem.
Spotkanie rozpoczął gospodarz Domu Kultury w Przecławiu – Dyrektor Krzysztof Urbański, który przywitał zgromadzonych na sali widowiskowej gości. Następnie mł. asp. Ewelina Ziemba omówiła specyfikę oszustw na „wnuczka”, „policjanta”, „pracownika banku” oraz postępowanie w przypadku kiedy dojdzie do oszustwa. Policjantka poruszyła także tematy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przedstawiła interaktywne narzędzie jakim jest „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i aplikacja "Moja Komenda".
Funkcjonariusze zapoznali uczestników debaty z ogólnopolskimi kampaniami społecznymi na rzecz bezpieczeństwa seniorów pn. "#Znam TeNumery", #JestemTuCZEKAM – co zrobić w sytuacji zaginięcia seniora, oraz nowej kampanii społecznej "Dzieciństwo bez Przemocy". Dzielnicowi z Posterunku Policji w Przecławiu mówili też o programie ”Dzielnicowy bliżej nas" oraz o przemocy domowej i procedurze "Niebieska Karta".
Ponadto Trenerzy Team Sukata Poland na czele z Łukaszem Lesiem, przeprowadzili warsztaty teoretyczno – praktyczne, w trakcie których wyjaśniali seniorom podstawowe zasady samoobrony, dostarczając im niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do ochrony osobistej w przypadku zagrożenia, bazując na technikach brazylijskiego Jiu Jitsu.
Ostatnim punktem debaty była dyskusja oraz wnioski. Funkcjonariusze odpowiadali na pytania oraz odnosili się do uwag zgłaszanych przez uczestników debaty. Wszystkie uwagi, czy propozycje zostaną wykorzystane przez policjantów w czasie codziennych służb, a wnioski przeanalizowane.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w debacie.
podkom. Bernadetta Krawczyk