Wydarzenia

Mieleccy mundurowi zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 25.09.2024

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie komunikacji pomiędzy społeczeństwem, a Policją. Dzięki aplikacji, przy pomocy smartfona lub komputera, szybko i anonimowo można powiadomić policję o sytuacjach, które wpływają negatywnie na poczucie naszego bezpieczeństwa. Od początku 2024 roku mielecka jednostka odnotowała 2011 zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została uruchomiona w 2016 roku. To narzędzie stworzone z myślą o poprawie bezpieczeństwa w naszym kraju, umożliwiające zgłaszanie różnych zagrożeń bezpośrednio do odpowiednich służb. Dzięki niemu obywatele mogą łatwo i anonimowo zgłosić sytuację lub zagrożenia występujące w ich otoczeniu, które uważają za niebezpieczne. Korzystanie z aplikacji jest bardzo łatwe i odbywa się za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Dokonując zgłoszenia nie musimy podawać swoich danych osobowych ani zakładać żadnego konta.

Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Następnie poddawane jest weryfikacji i wówczas zmienia kolor na żółty. Jeśli zostanie potwierdzone, uzyskuje kolor czerwony. Gdy zaś weryfikacja zagrożenia jest negatywna, znacznik przyjmuje kolor szary i znika z oficjalnej mapy. Jednakże nadal zgłoszenie widoczne jest dla policyjnego koordynatora mapy. Nie możemy zapominać o tym, że bardzo często to od nas zależy, czy i jak szybko, zostanie wyeliminowane zagrożenie.

Wystarczy kilka kliknięć i można zgłosić problem dotyczący np. niewłaściwego parkowania, spożywania alkoholu w miejscu publicznym, wałęsających się psów i wiele, wiele innych. Policjanci zachęcają, aby do zgłoszenia dodać krótki opis, załączyć plik w postaci zdjęcia, które będzie dużym ułatwieniem dla mundurowych. Po wprowadzeniu zgłoszenia policja ma obowiązek zweryfikować zgłoszenie i podjąć właściwe działania.

Mieleccy policjanci zachęcają do korzystania z mapy. Z naszego doświadczenia wynika, że aplikacja cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Mielca i powiatu mieleckiego. Od początku tego roku odnotowaliśmy 2011 zgłoszeń, z czego 695 zostało przez nas potwierdzonych i przekazanych do dalszej realizacji. 94 zgłoszonych zagrożeń zostało wyeliminowanych.

Żadne zgłoszenie nie pozostaje bez weryfikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła naszą odpowiednią reakcję.

podkom. Bernadetta Krawczyk

Powrót na górę strony