"Bezpieczna droga do szkoły" w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobryninie
Działania pn. "Bezpieczna droga do szkoły" rozpoczynają się na początku każdego roku szkolnego. Dlatego też mieleccy policjanci, w ramach akcji, jak co roku w rejonie szkół i przedszkoli, dbają o bezpieczeństwo dzieci zwłaszcza tych, które po raz pierwszy założą szkolne tornistry. Tym razem w ramach akcji, mundurowi spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobryninie oraz przedszkolakami z oddziału przedszkolnego mieszczącego się w tej szkole.
Dziś asp. Magdalena Skulimowska, st. post. Natalia Szczepanek i podkom. Bernadetta Krawczyk spotkały się z uczniami Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobryninie oraz przedszkolakami z oddziału przedszkolnego mieszczącego się w tej szkole. Najpierw przeprowadzono z dziećmi pogadankę na temat bezpieczeństwa i zasad ruchu drogowego. Policjantki przypomniały, jak prawidłowo przejść przez przejście dla pieszych, na którym nie ma sygnalizacji świetlnej. Omówiono również zasady korzystania z numeru alarmowego 112.
Uczniowie bez najmniejszych problemów wskazali co oznacza znak drogowy znajdujący się przy szkole tzw. „Agatka”. Najmłodsi słuchacze otrzymali elementy odblaskowe, z których będą korzystać przez cały rok.
Pamiętajmy, że w przygotowaniu dziecka do szkoły ogromną rolę odgrywają rodzice. Powinniśmy dawać dzieciom dobre wzorce. Upewnijmy się, że nasze pociechy wiedzą, że mają przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych, w sposób rozsądny i odpowiedzialny. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.
Przejdźmy z naszymi dziećmi i pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych oraz sygnalizacja świetlna, opowiedzmy im, na co podczas drogi do szkoły powinny zwrócić uwagę, poinformujmy je, jak należy się zachować dochodząc do przejścia dla pieszych, w którą stronę należy spojrzeć zanim wejdziemy na „pasy”, poinformujmy je również, kiedy można wejść na przejście dla pieszych, oraz że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej.
Aspirant Magdalena Skulimowska z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii mieleckiej jednostki, w klasach od IV – VIII opowiedziała o cyberprzemocy oraz bezpieczeństwie w sieci. Policjantka rozmawiała z uczniami o zagrożeniach wirtualnego świata, jak też o niebezpiecznych sytuacjach na jakie uczniowie mogą być narażeni.
Dzieci dowiedziały się na jakie zagrożenia w internecie należy zwracać szczególną uwagę oraz tego, jakich sytuacji należy się wystrzegać, aby nie stać się łatwym celem cyberprzestępców. Ponadto, funkcjonariuszka przestrzegała uczniów, przed przesyłaniem osobom nieznajomym zdjęć i filmów, a także informacji, które ktoś mógłby wykorzystać do popełnienia przestępstwa.
W czasie dyskusji policjantka przypomniała o odpowiedzialności nieletnich, jaka wiąże się z nieprawnymi zachowaniami obserwowanymi w internecie, przypominając, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna, a każde użycie komputera zostawia ślady. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali także o tym, jakie są skutki prawne popełnienia przez nieletnich czynu karalnego oraz czym jest demoralizacja.
Wydarzenie to było bardzo ważnym punktem programu edukacyjnego młodzieży, ponieważ nauka o odpowiedzialnym korzystaniu z internetu i zapobieganiu cyberprzemocy jest niezmiernie istotna w dzisiejszych czasach. Mamy nadzieję, że uczniowie będą stosować się do przekazanych przez funkcjonariuszy informacji i będą mieć świadomość swojej roli w zapobieganiu takim zachowaniom.
podkom. Bernadetta Krawczyk