Szereg szkoleń w mieleckiej jednostce Policji
Policjanci i pracownicy cywilni mieleckiej komendy Policji uczestniczyli w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy oraz zachowania się przy spotkaniu z dziką zwierzyną w sytuacji kiedy wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego nie będzie odpowiednie lub nie będzie miało mocowania prawnego.
W Komendzie Powiatowej Policji w Mielcu cyklicznie prowadzone są szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które prowadzi mł. asp. Ewelina Ziemba.
Podczas szkoleń, które odbyły się w ubiegłym tygodniu, policjanci mieli możliwość ćwiczenia masażu serca na fantomie oraz użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED. Ćwiczenia praktyczne odbywały się przez kilka dni, w małych grupach tak, aby każdy z uczestników miał możliwość samodzielnego wykonania czynności związanych z przywróceniem krążenia i oddechu.
Jak ważne jest udzielenie szybkiej i prawidłowej pomocy przedmedycznej wiedzą służby, które na co dzień zajmują się ratowaniem ludzkiego życia i zdrowia. Jednak często osoby postronne, które są świadkami zdarzenia, jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych, muszą udzielić pierwszej pomocy. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas znał podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i nie bał się zastosować ich w praktyce.
W ubiegłym tygodniu Wiesław Barszcz z Koła Łowieckiego "Przepiórka Mielec", przeprowadził mundurowym szkolenie z tematu: "Zachowanie się przy spotkaniu z dziką zwierzyną w sytuacji kiedy wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego nie będzie odpowiednie lub nie będzie miało mocowania prawnego". Łowczy - Wiesław Barszcz omówił podstawowe zasady postępowania w przypadku kontaktu z dziką zwierzyną bezpośrednio w lesie, a także na drodze, podczas zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej.
Mimo rosnącej liczby wielu dziko żyjących gatunków, spotkanie w lesie z dużym dzikim zwierzęciem należy raczej do rzadkości i dla każdego jest wyjątkowym i stresującym przeżyciem. Szczególnie ważne jest pozostawienie zwierząt w ich naturalnym środowisku w spokoju i nie zakłócanie ich trybu życia. Idąc przez las trzeba zawsze zachowywać czujność i reagować spokojnie i rozważnie w przypadku napotkania zwierząt dziko żyjących. Nie można zapominać o tym, że to człowiek jest w lesie "intruzem" i powinien przestrzegać reguł gospodarzy – w tym wypadku dzikich zwierząt.
Specjalista ds. edukacji leśnej i ochrony zdrowia – Łukasz Szatan, specjalista ds. ochrony lasu i łowiectwa – Hubert Jemioło oraz strażnik leśny - Grzegorz Ptaszek przeprowadzili pogadankę o szeroko rozumianym bezpieczeństwie na terenach leśnych, zapoznając funkcjonariuszy z mobilną aplikacją "Bank Danych o Lasach", która umożliwia bezpośredni dostęp na telefonach i tabletach do map lasów i jest bardzo pomocna w przypadku zaginięcia osób na terenach leśnych.
podkom. Bernadetta Krawczyk