Spotkanie policjantek z rodzicami podczas "wywiadówki"
17 i 18 kwietnia br. mieleckie policjantki gościły w szkołach z terenu powiatu mieleckiego, podczas spotkań wywiadowczych z rodzicami. Funkcjonariuszki omówiły sytuację prawną i zasady odpowiedzialności nieletnich za popełniane czyny karalne oraz sposoby postępowania w sytuacjach, kiedy zdradzają oni symptomy demoralizacji.
W środę, 17 kwietnia br., w Szkole Podstawowej w Wadowicach Górnych, odbyła się w "wywiadówka" z rodzicami podczas której gościły policjantki nadkom. Anna Kołacz i mł. asp. Ewelina Ziemba. Funkcjonariuszki omówiły sytuację prawną i zasady odpowiedzialności nieletnich za popełniane czyny karalne. Mielecki profilaktyk mł. asp. Ewelina Ziemba przedstawiła ogólną charakterystykę przestępczości nieletnich, w tym omówiła najczęściej spotykane przypadki łamania norm prawnych przez młodzież. W trakcie spotkania poruszono problematykę cyberprzemocy, na którą narażona jest młodzież korzystająca ze sprzętu teleinformatycznego. Policjantka podkreśliła, jak ważna jest rola rodziców w zakresie kontrolowania młodzieży w obszarze korzystania z telefonów komórkowych czy Internetu, tak, by w ten sposób nie szykanowano innych, nie wyśmiewano czy poniżano. Nastolatkowie często nie zdają sobie sprawy, że zachowaniami takimi przekraczają ustalone normy prawne.
Spotkanie w szkole było również okazją do omówienia prowadzonych przez mielecką jednostkę postępowań karnych, dotyczących przestępstw internetowych oraz oszustw skierowanych wobec seniorów, które omówiła nadkom. Anna Kołacz – Kierownik Rewiru Dzielnicowych w Wadowicach Górnych.
W czwartek, 18 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Podborzu, podczas spotkania z rodzicami, dzielnicowa mł. asp. Anna Chrząszcz i mł. asp. Ewelina Ziemba omówiły temat cyberprzemocy, hejtu oraz odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Podczas prelekcji omówione zostały przykłady popełnianych czynów karalnych przez osoby nieletnie na terenie powiatu mieleckiego.
Ponadto mł. asp. Anna Chrząszcz poinformowała uczestników spotkania jakim narzędziem jest aplikacja Moja Komenda, która została opracowana na urządzenia mobilne, służąca do zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontaktach ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie całego kraju. Wystarczy, że zostanie wprowadzona miejscowość, nazwa ulicy i numer posesji, a aplikacja wyszuka dzielnicowego, który dba o dany rejon.
W trakcie spotkań wywiadowczych, rodzice mogli również porozmawiać z policjantkami, zadając pytania na interesujące ich zagadnienia.
podkom. Bernadetta Krawczyk