Wydarzenia

Cyberprzemoc, hejt i odpowiedzialność prawna osób nieletnich tematem przewodnim podczas cyklicznych spotkań uczniów z policjantami

Mieleccy policjanci przeprowadzają cyklicznie prelekcje na temat cyberprzemocy, hejtu oraz odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Dzisiaj, istotne informacje w tym zakresie - przekazali uczniom Szkoły Podstawowej w Rzemieniu.

Spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Rzemieniu, dla uczniów klas od IV do VIII, którzy zebrali się do sali gimnastycznej wraz z nauczycielami.

Na wstępie asp. Magdalena Skulimowska z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii mieleckiej jednostki, przedstawiła uczniom definicje cyberprzemocy i hejtu oraz omówiła różnice między nimi. Cyberprzemoc to użytkowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w celu znęcania się nad innymi osobami, natomiast hejt polega na uporczywym i agresywnym atakowaniu kogoś za pomocą komentarzy online. Każde z tych zachowań może poważnie zaszkodzić ofierze, zarówno emocjonalnie, jak i psychologicznie

Kolejno podkom. Bernadetta Krawczyk omówiła konsekwencje cyberprzemocy oraz hejtu, zarówno dla sprawcy, jak i dla ofiary. Wśród możliwych skutków takich zachowań są problemy ze zdrowiem psychicznym, trudności w nawiązywaniu relacji społecznych oraz konsekwencje prawne. Policjanci zwrócili uwagę na fakt, że osoby nieletnie również mogą ponosić odpowiedzialność za swoje czyny w internecie, a to oznacza, że popełnienie cyberprzemocy czy hejtu może mieć poważne konsekwencje prawne.

Wydarzenie to było bardzo ważnym punktem programu edukacyjnego młodzieży, ponieważ nauka o odpowiedzialnym korzystaniu z internetu i zapobieganiu cyberprzemocy jest niezmiernie istotna w dzisiejszych czasach. Mamy nadzieję, że uczniowie będą stosować się do przekazanych przez funkcjonariuszy informacji i będą mieć świadomość swojej roli w zapobieganiu takim zachowaniom.

  • fot kpp miele dzieci ze szkoły podstawowej w rzemieniu
  • fot kpp miele dzieci ze szkoły podstawowej w rzemieniu
Powrót na górę strony